Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü 3 üniversitede 3 programla yer aldı (3 devlet programı) ve toplam 90 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 253,433 (başarı sırası 1.449.965) ile Manisa Celâl Bayar Üniversitesi, en düşük taban puan 237,045 (başarı sırası 1.684.289) ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Manisa Celâl Bayar Üniversitesi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi, Manisa TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 253,433 | ≈ aynı1.449.965 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 256,974 | 1.440.319 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 251,574 | 1.625.345 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 237,310 | 1.840.819 | |
| Balıkesir Üniversitesi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi, Balıkesir TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 40 | 41 | 41/40 | 247,671 | %7 zorlaştı1.532.334 | |
| 2025 | 35 | 36 | 36/35 | 242,353 | 1.655.070 | |
| 2024 | 35 | 36 | 36/35 | 243,316 | 1.770.275 | |
| 2023 | 35 | 36 | 36/35 | 231,841 | 1.943.285 | |
| Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi, Hatay TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 237,045 | yeni1.684.289 | |
| 2025 | — | — | — | — | — | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 90 | 253,433 | 237,045 | 1.449.965 | 1.684.289 |
| 2025 | 2 | 55 | 256,974 | 242,353 | 1.440.319 | 1.655.070 |
| 2024 | 2 | 55 | 251,574 | 243,316 | 1.625.345 | 1.770.275 |
| 2023 | 2 | 55 | 237,310 | 231,841 | 1.840.819 | 1.943.285 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi hakkında sık sorulanlar
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümünün en yüksek taban puanı 253,433 (Manisa Celâl Bayar Üniversitesi), en düşük taban puanı 237,045 (Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi).
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi için en iyi başarı sırası 1.449.965, taban (en düşük) başarı sırası 1.684.289 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.655.070 idi.
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi kaç net ile girilir?
2025 yılında Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 22,5, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 24,25 idi.
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 3 üniversitede 3 programla bulunuyor; bunların 3 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 90.
Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi programları için başarı sırası şartı görünmüyor.