Tarımsal Yapılar ve Sulama Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü 10 üniversitede 11 programla yer aldı (11 devlet programı) ve toplam 276 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 285,299 (başarı sırası 361.935) ile Ege Üniversitesi (İzmir), en düşük taban puan 232,146 (başarı sırası 663.500) ile Atatürk Üniversitesi (Erzurum) programına ait. 1 program kontenjanını dolduramadı.
Üniversitelere göre Tarımsal Yapılar ve Sulama
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ege Üniversitesi (İzmir) Tarımsal Yapılar ve Sulama, İzmir SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 285,299 | %13 zorlaştı361.935 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 275,818 | 416.732 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 261,828 | 441.625 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 274,212 | 445.828 | |
| Ankara Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama, Ankara SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 45 | 47 | 47/45 | 279,001 | %9 zorlaştı386.271 | |
| 2025 | 45 | 46 | 46/45 | 274,358 | 424.729 | |
| 2024 | 45 | 47 | 47/45 | 259,182 | 459.415 | |
| 2023 | 45 | 47 | 47/45 | 269,138 | 474.819 | |
| Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Tarımsal Yapılar ve Sulama, Antalya SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 276,706 | %9 zorlaştı395.940 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 272,295 | 436.284 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 259,377 | 458.045 | |
| 2023 | 35 | 35 | 35/35 | 265,356 | 498.217 | |
| Çukurova Üniversitesi (Adana) Tarımsal Yapılar ve Sulama, Adana SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 269,508 | %13 zorlaştı427.741 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 263,521 | 491.299 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 236,395 | 668.702 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama, Çanakkale SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 259,854 | %15 zorlaştı476.282 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 254,279 | 560.061 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 241,532 | 612.053 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 249,694 | 613.265 | |
| Selçuk Üniversitesi (Konya) Tarımsal Yapılar ve Sulama, Konya SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 258,937 | %10 zorlaştı481.302 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 257,396 | 535.242 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 245,654 | 570.803 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 254,952 | 571.351 | |
| Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama, Isparta SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 254,855 | %10 zorlaştı504.290 | |
| 2025 | 20 | 21 | 21/20 | 254,475 | 558.485 | |
| 2024 | 20 | 21 | 21/20 | 240,591 | 622.042 | |
| 2023 | 20 | 21 | 21/20 | 249,779 | 612.589 | |
| Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) Tarımsal Yapılar ve Sulama, Samsun SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 254,382 | %10 zorlaştı507.099 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 253,621 | 565.492 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 235,332 | 681.253 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Harran Üniversitesi (Şanlıurfa) Tarımsal Yapılar ve Sulama, Şanlıurfa SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 232,203 | %8 zorlaştı663.018 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 237,905 | 718.743 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 225,581 | 802.243 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 245,914 | 646.458 | |
| Atatürk Üniversitesi (Erzurum) Tarımsal Yapılar ve Sulama, Erzurum SAYDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 232,146 | %13 zorlaştı663.500 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 234,064 | 762.863 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 228,497 | 765.020 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 232,435 | 783.185 | |
| Harran Üniversitesi (Şanlıurfa) Tarımsal Yapılar ve Sulama (KKTC Uyruklu), Şanlıurfa SAYDevletYalnızca KKTC uyruklu | ||||||
| 2026 | 1 | 0 | 0/1 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2025 | 1 | 0 | 0/1 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2024 | 1 | 1 | 1/1 | 232,345 | 717.034 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Tarımsal Yapılar ve Sulama taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11 | 276 | 285,299 | 232,146 | 361.935 | 663.500 |
| 2025 | 11 | 266 | 275,818 | 234,064 | 416.732 | 762.863 |
| 2024 | 11 | 266 | 261,828 | 225,581 | 441.625 | 802.243 |
| 2023 | 8 | 225 | 274,212 | 232,435 | 445.828 | 783.185 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Tarımsal Yapılar ve Sulama hakkında sık sorulanlar
Tarımsal Yapılar ve Sulama taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümünün en yüksek taban puanı 285,299 (Ege Üniversitesi (İzmir)), en düşük taban puanı 232,146 (Atatürk Üniversitesi (Erzurum)).
Tarımsal Yapılar ve Sulama başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Tarımsal Yapılar ve Sulama için en iyi başarı sırası 361.935, taban (en düşük) başarı sırası 663.500 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 762.863 idi.
Tarımsal Yapılar ve Sulama kaç net ile girilir?
2025 yılında Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 22,25 + AYT 6, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 45 + AYT 14,5 idi.
Tarımsal Yapılar ve Sulama kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Tarımsal Yapılar ve Sulama 10 üniversitede 11 programla bulunuyor; bunların 11 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 276.
Tarımsal Yapılar ve Sulama için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Tarımsal Yapılar ve Sulama programları için başarı sırası şartı görünmüyor.