Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümü 8 üniversitede 9 programla yer aldı (7 devlet programı) ve toplam 234 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 322,284 (başarı sırası 618.473) ile Üsküdar Üniversitesi (İstanbul), en düşük taban puan 269,002 (başarı sırası 1.232.696) ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi programına ait. 1 program kontenjanını dolduramadı.
Üniversitelere göre Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Üsküdar Üniversitesi (İstanbul) Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği (Burslu), İstanbul TYTVakıfBurslu | ||||||
| 2026 | 5 | 5 | 5/5 | 322,284 | %7 zorlaştı618.473 | |
| 2025 | 5 | 5 | 5/5 | 317,106 | 663.286 | |
| 2024 | 4 | 4 | 4/4 | 315,473 | 701.430 | |
| 2023 | 3 | 3 | 3/3 | 318,621 | 679.523 | |
| Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Antalya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 50 | 51 | 51/50 | 314,921 | %13 zorlaştı686.708 | |
| 2025 | 60 | 62 | 62/60 | 305,154 | 791.032 | |
| 2024 | 60 | 62 | 62/60 | 292,513 | 982.137 | |
| 2023 | 60 | 62 | 62/60 | 288,630 | 1.026.212 | |
| Konya Teknik Üniversitesi Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Konya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 40 | 41 | 41/40 | 293,755 | %11 zorlaştı916.134 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 286,112 | 1.027.154 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 273,435 | 1.263.993 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 266,166 | 1.349.771 | |
| Mersin Üniversitesi Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Mersin TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 292,349 | %11 zorlaştı933.009 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 284,542 | 1.048.328 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 282,952 | 1.118.843 | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Isparta TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 25 | 26 | 26/25 | 290,158 | %11 zorlaştı959.411 | |
| 2025 | 40 | 41 | 41/40 | 282,039 | 1.082.026 | |
| 2024 | 40 | 41 | 41/40 | 269,917 | 1.319.939 | |
| 2023 | 40 | 41 | 41/40 | 264,647 | 1.373.347 | |
| Sinop Üniversitesi Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Sinop TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 288,508 | %19 zorlaştı979.267 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 273,150 | 1.205.977 | |
| 2024 | — | — | — | — | — | |
| 2023 | — | — | — | — | — | |
| Hitit Üniversitesi (Çorum) Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Çorum TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 279,480 | %14 zorlaştı1.093.215 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 268,988 | 1.265.730 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 257,703 | 1.520.610 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 253,611 | 1.553.156 | |
| Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği, Ağrı TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 20 | 21 | 21/20 | 269,002 | %14 zorlaştı1.232.696 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 257,170 | 1.437.572 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 245,669 | 1.728.519 | |
| 2023 | 30 | 31 | 31/30 | 244,236 | 1.715.011 | |
| Üsküdar Üniversitesi (İstanbul) Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği (%50 İndirimli), İstanbul TYTVakıf₺350.000/yıl | ||||||
| 2026 | 34 | 11 | 11/34 | Dolmadı | Dolmadı | |
| 2025 | 37 | 37 | 37/37 | 195,055 | 2.241.391 | |
| 2024 | 19 | 19 | 19/19 | 202,154 | 2.506.765 | |
| 2023 | 15 | 15 | 15/15 | 218,797 | 2.198.935 | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 9 | 234 | 322,284 | 269,002 | 618.473 | 1.232.696 |
| 2025 | 9 | 302 | 317,106 | 195,055 | 663.286 | 2.241.391 |
| 2024 | 8 | 253 | 315,473 | 202,154 | 701.430 | 2.506.765 |
| 2023 | 8 | 268 | 318,621 | 218,797 | 679.523 | 2.198.935 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği hakkında sık sorulanlar
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümünün en yüksek taban puanı 322,284 (Üsküdar Üniversitesi (İstanbul)), en düşük taban puanı 269,002 (Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi).
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği için en iyi başarı sırası 618.473, taban (en düşük) başarı sırası 1.232.696 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 2.241.391 idi.
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği kaç net ile girilir?
2025 yılında Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 2, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 45 idi.
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği 8 üniversitede 9 programla bulunuyor; bunların 7 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 234.
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği programları için başarı sırası şartı görünmüyor.
Burslu Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği programı var mı?
Evet, vakıf ve KKTC üniversitelerinde 1 tam burslu Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği programı var. Burslu kontenjana yerleşen öğrenci öğrenim ücreti ödemez.