Endüstriyel Cam ve Seramik (2 Yıllık) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2026
2026 YKS'de Endüstriyel Cam ve Seramik bölümü 3 üniversitede 3 programla yer aldı (3 devlet programı) ve toplam 95 kontenjan sundu. En yüksek taban puan 273,211 (başarı sırası 1.175.893) ile Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir), en düşük taban puan 240,523 (başarı sırası 1.634.563) ile Çankırı Karatekin Üniversitesi programına ait.
Üniversitelere göre Endüstriyel Cam ve Seramik
| Üniversite / Program | Yıl | Kont. | Yer. | Yer./Kont. | Taban puan | Başarı sırası |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) Endüstriyel Cam ve Seramik, İzmir TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 35 | 36 | 36/35 | 273,211 | %9 zorlaştı1.175.893 | |
| 2025 | 30 | 31 | 31/30 | 267,472 | 1.287.576 | |
| 2024 | 30 | 31 | 31/30 | 264,214 | 1.412.151 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 253,699 | 1.551.685 | |
| Malatya Turgut Özal Üniversitesi Endüstriyel Cam ve Seramik, Malatya TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 244,080 | %10 zorlaştı1.583.571 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 235,741 | 1.751.988 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 227,473 | 2.058.465 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 225,021 | 2.074.758 | |
| Çankırı Karatekin Üniversitesi Endüstriyel Cam ve Seramik, Çankırı TYTDevlet | ||||||
| 2026 | 30 | 31 | 31/30 | 240,523 | %8 zorlaştı1.634.563 | |
| 2025 | 25 | 26 | 26/25 | 234,670 | 1.767.478 | |
| 2024 | 25 | 26 | 26/25 | 229,042 | 2.029.681 | |
| 2023 | 25 | 26 | 26/25 | 237,281 | 1.841.351 | |
Her programın 4 yılı alt alta; vurgulu satır sıralamada kullanılan yıl. Başarı sırası küçüldükçe girmek zorlaşır: ▼ zorlaştı, ▲ kolaylaştı (bir önceki yıla göre). Kont.: kontenjan, Yer.: yerleşen.
Yıllara göre Endüstriyel Cam ve Seramik taban puanları
| Yıl | Program | Kontenjan | En yüksek puan | En düşük puan | En iyi sıra | Taban sıra |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 95 | 273,211 | 240,523 | 1.175.893 | 1.634.563 |
| 2025 | 3 | 80 | 267,472 | 234,670 | 1.287.576 | 1.767.478 |
| 2024 | 3 | 80 | 264,214 | 227,473 | 1.412.151 | 2.058.465 |
| 2023 | 3 | 75 | 253,699 | 225,021 | 1.551.685 | 2.074.758 |
Her yıl, o yıl öğrenci alan tüm programları kapsar; sonradan kapanan programlar ÖSYM yerleştirme tablolarından eklenir. Kontenjan genel kontenjandır. KKTC uyruklu ve MTOK kontenjanları puan ve sıraya katılmaz. Başarı sırası yayımlanmamış bir program en yüksek ya da en düşük puanlıysa sıra gösterilmez (—).
Endüstriyel Cam ve Seramik hakkında sık sorulanlar
Endüstriyel Cam ve Seramik taban puanı 2026 kaç?
2026 YKS'de Endüstriyel Cam ve Seramik bölümünün en yüksek taban puanı 273,211 (Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)), en düşük taban puanı 240,523 (Çankırı Karatekin Üniversitesi).
Endüstriyel Cam ve Seramik başarı sıralaması kaç?
2026 yılında Endüstriyel Cam ve Seramik için en iyi başarı sırası 1.175.893, taban (en düşük) başarı sırası 1.634.563 oldu. Bir önceki yıl taban sıra 1.767.478 idi.
Endüstriyel Cam ve Seramik kaç net ile girilir?
2025 yılında Endüstriyel Cam ve Seramik bölümünün en kolay programına son yerleşen öğrencinin netleri TYT 15,25, en zor programına son yerleşenin netleri TYT 26,25 idi.
Endüstriyel Cam ve Seramik kaç üniversitede var?
2026 itibarıyla Endüstriyel Cam ve Seramik 3 üniversitede 3 programla bulunuyor; bunların 3 tanesi devlet üniversitesi programı. Toplam kontenjan 95.
Endüstriyel Cam ve Seramik için başarı sırası şartı var mı?
2026 ÖSYM kılavuzunda Endüstriyel Cam ve Seramik programları için başarı sırası şartı görünmüyor.